موتور ويبره

موتور ويبره

بررسی و تجزیه و تحلیل لرزش موتور ویبره

دوشنبه هجدهم 12 1399

5000 / 5000

نتایج ترجمه

تجزیه و تحلیل لرزش موتور ویبره و نظارت بر لرزش

تجزیه و تحلیل ارتعاش فرآیندی است برای جستجوی ناهنجاری ها و نظارت بر تغییر از لرزش ثابت سیستم میباشد. ارتعاش هر جسم در حال حرکت با تغییرات دامنه ، شدت و فرکانس مشخص می شود. این امضاهای ارتعاش می تواند با پدیده های فیزیکی ارتباط داشته باشد ، استفاده از داده های ارتعاش برای دستیابی به بینش در مورد سلامت تجهیزات را ممکن می سازد. از تجزیه و تحلیل ارتعاشات می توان برای موارد زیر استفاده کرد:
  • مشکلی در حال توسعه پیدا کنید که می تواند برای افزایش طول عمر دستگاه اصلاح شود
  • مشکل مزمنی را که قابل ترمیم نیست و فقط بدتر خواهد شد ، تشخیص داده و رصد کنید
  • معیارهای آزمون پذیرش را تعیین کنید تا اطمینان حاصل شود که نصب / تعمیرات به درستی انجام شده است
  • برای پیش بینی خرابی ها به عنوان بخشی از یک برنامه نگهداری پیش بینی می توان از پایش مداوم ارتعاش 24/7 استفاده کرد.

بررسی موتور ویبره

موتور ویبره در دوره ای از عمر خود دارای لرزش بالا هستند. انجام تعمیر و نگهداری پیش بینی از طریق نظارت بر موتور ویبره می تواند از بروز مشکلات ناشی از انواع نقص موتور ، از جمله مواردی که اغلب در یاتاقان های موتور ، گیربکس و روتورها وجود دارد.

بررسی شرایط بلبرینگ

نقص های بلبرینگ اغلب منبع لرزش در ماشین آلات هستند ، اما نظارت بر وضعیت یاتاقان می تواند به شناسایی این نقص ها و تعیین نیاز به تعمیرات یا تعویض کمک کند. نقایص تحمل می تواند شامل بارهای بیش از حد ، برنزرسازی درست یا نادرست ، بیش از حد گرم شدن ، بارگیری معکوس ، از بین رفتن خستگی طبیعی ، خوردگی ، از بین رفتن شل شدن یا محکم بودن ، و عدم تطابق نامناسب ، از دیگر مشکلات احتمالی باشد.

بررسی ویبره گیربکس

برنامه دیگر برای نظارت بر وضعیت ماشین شامل پایش ویبره گیربکس است. در گیربکس ها ، ضربه و اصطکاک می تواند رخ دهد و یک ترک در یک چرخ دنده می تواند باعث ایجاد تغییر جزئی در سرعت شود ، زیرا دندان های معیوب در داخل منطقه بار قرار گیرند. این منجر به ضربه می شود و اگر روغن گیری کافی برای دندان های دنده وجود نداشته باشد ، اصطکاک نیز ایجاد می شود. نظارت بر ویبره ماشین می تواند این موارد تأثیر و اصطکاک را در نگهداری پیش بینی تشخیص دهد.

بررسی ویبره روتور

دلایل مختلفی برای ویبره های جانبی در روتورها وجود دارد ، از جمله عدم ثبات و عدم تعادل ، همراه با انواع دیگر نیروهای موثر بر روتور. ترک ها اغلب ایجاد می شوند ، که منجر به کاهش فرکانس های طبیعی در نتیجه کاهش سفتی می شود. تجزیه و تحلیل ارتعاش روتور می تواند رفتار روتور را کنترل کند تا به محل ترک خوردگی توسعه یافته کمک کند.

چگونه تجزیه و تحلیل ارتعاش انجام می شود؟

اگرچه می توان از تعدادی تکنیک پیچیده استفاده کرد ، اما دو روش اساسی برای ارائه داده های ارتعاش ، شکل موج زمان (دامنه به عنوان تابعی از زمان) و طیف فرکانس (دامنه به عنوان تابعی از فرکانس) است.تجزیه و تحلیل مقدار ارتعاش جریان کلی را به شرح وجود دارد:

طیف ارتعاش مورد انتظار را محاسبه کنید

بر اساس ویژگی های یک سیستم ، می توان طیف ارتعاش آن را مدل کرد. برای دارایی چرخشی معین ، این شامل اوج مورد انتظار در فرکانس چرخشی اساسی شافت ، قله های همزمان (هارمونیک) بر اساس اجزای اضافی مانند پره های فن و چرخ دنده ها و غیره است. به طور خاص ، می توان از ابزارهای الکترونیکی برای مدل سازی بسیار موثر استفاده کرد رفتار سیستم مورد انتظار

یک خط پایه ایجاد کنید

به منظور استفاده موثر از داده های ارتعاش برای نظارت بر شرایط ، ایجاد خط پایه مهم است. از این گذشته ، همه لرزش ها بد نیستند. ارتعاشات بسیاری وجود دارد که ماهیتی خوش خیم دارند و تاثیری در طول عمر و عملکرد ماشین آلات ندارند. طیف ارتعاش پایه شناسایی این ویژگی ها را امکان پذیر می کند.

سیگنال را دیجیتالی کنید

داده های ارتعاش توسط شتاب سنج های نصب شده در یک یا چند محورگرفته می شود. سرعت نمونه گیری شتاب سنج ها باید به اندازه کافی سریع باشد تا بتواند رفتار مورد نظر را به دست آورد. در مرحله بعد ، سیگنال باید با سرعت نمونه برداری دیجیتالی شود تا بتواند به صورت دیجیتالی بازسازی شود. نتیجه شکل موج زمانی (دامنه نوسان به عنوان تابعی از زمان) ارتعاش در امتداد محورهای مورد نظر است.

تبدیل به فضای فرکانس

مرحله بعدی انجام الگوریتم تبدیل سریع فوریه (FFT) برای تبدیل شکل موج زمان به طیف فرکانس ارتعاش است. دامنه طیف فرکانس به شتاب سنج ها و مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC) استفاده شده بستگی دارد. همانطور که در بالا بحث شد ، بسیاری از بینش حاصل از تجزیه و تحلیل ارتعاشات بر اساس همبستگی افزایش فرکانس با خصوصیات فیزیکی سیستم است.

هارمونیک ها را ببینید

فرایند همبستگی با مشاهده قله های به اصطلاح همزمان - قله هایی که هارمونیک فرکانس چرخشی اساسی شافت هستند ، آغاز می شود. یک موتور ویبره 1800 دور در دقیقه ، 3 هرتز را در نظر بگیرید که توسط یک ورودی الکتریکی 480 ولت و 60 هرتز هدایت می شود. فرکانس اساسی 30 هرتز خواهد بود. هر ضرب همزمان - قله هایی در 2X ، 3X ، 4X و غیره - در مورد موضوعاتی که مستقیماً به چرخش شافت موتور ویبره مربوط می شوند ، بینشی ارائه می دهد. پمپ شش پره ای را در نظر بگیرید. به عنوان مثال ، یک پمپ با شش پره دارای سنبله ارتعاش در 6X یا شش برابر فرکانس اساسی خواهد بود. اگر این اوج سه برابر یا چهار برابر شود ، نشان دهنده نوعی مشکل پره ها است.

تجزیه و تحلیل شکل موج زمان

تجزیه و تحلیل شکل موج زمان می تواند تجزیه و تحلیل ارتعاش ماشین را افزایش دهد. این نباید یک ابزار اصلی تلقی شود بلکه باید ابزاری برای ارائه بینش های اضافی باشد. این می تواند برای برنامه های کم سرعت مفید باشد زیرا نحوه حرکت دستگاه را نشان می دهد. به عنوان مثال ، از تحلیل شکل موج زمان برای تجزیه و تحلیل دنده ها اغلب استفاده می شود. یک نقطه تلاقی در حدود 100 دور در دقیقه وجود دارد - در زیر آن سرعت ، تجزیه و تحلیل شکل موج زمان نتایج بهتری را ارائه می دهد و تجزیه و تحلیل فرکانس موثر نیست.

(0) نظر
X