موتور ويبره

موتور ويبره

پمپ آب گارانتی دار چه پمپی است؟

چهارشنبه بیست و پنجم 1 1400

بسیاری از شرکتها، هنگام فروش محصولات خود، به مشتریان درباره کیفیت محصول اطمینان خاطر میدهند و ادعا میکنند که در صورت بروز هر مشکلی، محصول را تعویض خواهند کرد. اما خاستگاه این موضوع کجاست؟

 آنچه از تاریخ بر می‌آید آن است که در گذشته مصرف‌کنندگان از جنبه‌های گوناگون در معرض بی‌عدالتی و آسیب دیدگی قرار داشتند. مانند نا آگاهی از فرایند تولید کالاها و ترکیبات آنها، عوارض و خطرهای ناشی از مصرف کالاهای زیان بار، ناآگاهی از شیوه صحیح مصرف کالا و شرایط نگهداری آن، تبلیغات نادرست، شرایط غیرمنصفانه معامله و قیمت، ضعف خدمات پس از فروش، عدم پایبندی تأمین‌کننده و تولیدکننده کالا به تعهداتی نظیر گارانتی، ضمانت و ... از این‌رو در چند دهه گذشته در کشورهای مختلف تلاش وسیعی در تعریف و تبیین حقوق مصرف‌کننده و حمایت از آن مبذول شده و هر روز نیز بر تقویت آن افزوده می‌شود.

گرانتی پمپ آب خانگی ایرانی

در ایران در بسیاری از موارد مصرف‌کننده، حتی نمی‌داند، قانون چه حمایت‌هایی تحت عنوان حقوق مصرف‌کننده از او به عمل می‌آورد. بنابراین پرسش مطرح، آن است که مصرف‌کننده چه حقوقی دارد؟

رعایت حقوق مصرف‌کننده و چند و چون آن، از زوایای گوناگون باید تعریف شود. چرا که اگر حد و حدود و گستره آن مشخص نشود، نمی‌توان گفت وقتی از حقوق مصرف‌کننده، سخنی به میان می‌آید منظور چیست و چه مواردی در این چارچوب قرار می‌گیرد.

در ایران، کالای مختلفی تولید و عرضه میشود و سطوح مختلفی از حقوق مصرف کننده ایفا می گردد. در حوزه قیمت پمپ آپارتمان و قیمت پمپ خانگی ها که موضوع این مقاله است، بسیاری از شرکتهای داخلی و خارجی، کیفیت کالاهای خود را ضمانت کرده و قول تعویض میدهند.

شرکت تولید کننده پمپ

شرکت هایی که از طرف وزارت صنعت ، معدن و تجارت به عنوان واردکنندگان قانونی در کشور فعالیت می کنند و اسامی آنها در سایت این وزارتخانه ذکر شده باید گارانتی و خدمات پس از فروش آن کالا را نیز ارائه کنند.

بنابراین گارانتی اینگونه شرکتها ، گارانتی معتبر محسوب می شود. به این ترتیب مشتریانی که گارانتی های بی نام و نشان آنها را سردرگم کرده است ، می توانند گارانتی های معتبر را از نامعتبر شناسایی نمایند.

در میان برندهای تولید کننده پمپ موجود در بازار، کلیه پمپ های چینی لئو دارای گارانتی ۲۴ ماهه از طرف شرکت فن آوران تهویه پیام می باشند. شرکت پمپ پنتاکس ایتالیا، محصولات خود را تا یکسال ضمانت میکند.

اما برندهای چینی استریم و ایکار، هیچ گارانتی ارائه نمیکنند. شرکتهایی مثل داب و یا سی ور، نیز به علت اینکه در ایران نمایندگی ندارند، خدمات گارانتی نمی توانند ارائه کنند.

کاتالوگ شرکت لئو

شرکت پمپیران نیز، تا 18 ماه محصول خود را ضمانت میکند و مشتریان خود خواسته است برای بررسی اصالت محصول خریداری شده  با ورود به سامانه تایید اصالت و ثبت سریال محصول ( یا اسکن QR کد مندرج بر روی محصول با نرم افزارهای مخصوص تلفن همراه) از تقلبی نبودن محصول اطمینان یابند و به علاوه بمنظور بهره‌مندی از مزایای گارانتی، ضروری است در هنگام خرید و نصب، نسبت به تکمیل فرم گارانتی و دریافت کد گارانتی اقدام کنند.

شرکت نوید سهند نیز قیمت پمپ آب های تولیدی خود را از نظر کیفیت تضمین می کند و برای اطمینان خاطر مشتری پمپ های تولیدی را تا یک سال گارانتی می کند.

اما نحوه استفاده از ضمانت تعویض، چگونه است؟ آیا هرگاه پمپ خراب شد، ما فوری می توانیم آن را تعویض کنیم؟

پاسخ منفی است. زیرا گرفتن دستگاه نو علاوه بر اثبات اصیل بودن محصول، محتاج تائید ناظر اتحادیه نیز می باشد.

لوگو اتحادیه

گویی ناظر اتحادیه، قاضی و کارشناسی است، که بررسی می کند، آیا خرابی دستگاه به خاطر سهل انگاری در فرآیند تولید یا حمل و نقل از کارخانه به محل فروش، صورت گرفته است، یا آنکه به خاطر سهل انگاری مشتری در نگهداری محصول یا نصب درست آن است. که اگر دومی باشد، شرکت زیربار تعویض محصول نخواهد رفت.

ممکن است که دلیل خرابی دستگاه، نه سهل انگاری مشتری و نه سهل انگاری تولید کننده باشد بلکه، مشکلات شبکه برق باشد. در این صورت، اداره برق مسوول است و باید خسارت را جبران کند.

البته مواردی نیز وجود دارد مشکل شبکه برق، به خاطر این است که کسی از همسایه ها از وسایل شدید پرمصرف، مثل دستگاه جوش استفاده کرده است. در این حالت، اداره برق نیز مسولیتی ندارد!    

دستگاه جوش

(0) نظر
X