موتور ويبره

موتور ويبره

معرفی پمپ نوید سهند کفکش و لجن کش و انواع آنها

دوشنبه دهم 8 1400

پمپ لجن کش نوید سهند

پمپ لجن کش نوید سهند ابزاری است 
شرکت نوید سهند، هدف خود رادستیابی به به روز ترین استاندارد که برای نقل و انتقال و هدایت پس اب‌ها، لجن‌ها و فاض لاب‌های شهری و صنعتی در مکان‌ و در صنعت پمپ سازی قرار داده و در این راستا به طور مداوم از تجهیزات تحقیقات مختلف به کار گرفته می‌شود.

 با توجه به کاربرد انواع پمپ‌های لجن کش،همچنین طرح های ابتکاری و تکنیک تولید جدید از این رو آن‌ها به عنوان یکی از مهم‌ دستگاه‌ به منظور استفاده در صنعت فاضلاب شهر میباشد. این امر نوید سهند را جزو شرکت های دارای آخرین فناوری امروز با تصور کردن نبودن چنین پمپ‌هایی در سیستم فاضلاب امکان پذیر نیست و برای همین در مدیریت شهری، به اولین مسئله‌ای که به آن توجه می‌کنند، پمپ‌های لجن کش است.

استاندارد های پمپ نوید سهند 

استاندارد DIN 24255، استانداردی است که در تولید و قیمت پمپ نوید سهند استفاده می‌شود. پمپ‌های تولید شده این شرکت به دو صورت عمودی و افقی که به ترتیب به حالت‌های مستغرق و خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 موتور شناور کوپل شده با انواع پروانه ها، نصب به صورت مستغرق و در دو حالت ثابت یا متحرک از نظر توان هم پمپ کفکش نوید سهند به انواع سنسور حرارت آب، رطوبت، روغن، بیرنگ مجهز است که آب بندی و تنظیم این نوع پمپ‌ها ازطریق دو عدد مکانیکال سیل انجام می‌شود. پمپ های نوع KRT یک راه حل ایمن، مطمئن و کارآمد برای کلیه فرآیند های پمپاژ آب و یا فاضلاب می باشند.

 همچنین به دو صورت ثابت و متحرک وجود دارد. شما می توانید پس از سفارش محصول خود به نمایندگی تهران، آن را در اقصی نقاط ایران از جمله استان ها مهندسین شرکت نوید سهند می توانند با طراحی و تولید این پمپ ها با مواد از جنس مختلف، آن را برای انواع کاربرد ها مناسب سازی نمایند. شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، گلستان، گرگان، مازندران، ساری، رشت، گیلان، خراسان، خوزستان، اهواز، آبادان، کرمان، یزد، همدان، کرج، قم، کرمانشاه، ارومیه، اردبیل، بندرعباس، اراک، زنجان، قزوین، ارومیه، لرستان، خرم آباد، کردستان، سنندج، زاهدان، بوشهر، بیرجند و یاسوج تحویل بگیرید.


(0) نظر

آموزش و مراحل نگهداری از گیربکس خودرو و ماشین

دوشنبه دهم 3 1400

بدون شک اختراع گیربکس اتوماتیک یکی از بزرگترین دستاوردها در صنعت خودرو به حساب می‌آید. رانندگی با این خودروها بسیار راحت بوده و نیازی به پای چپ برای کلاچ گرفتن ندارد، چراکه این عمل به صورت خودکار برای تعویض دنده انجام می‌شود. اگرچه که رانندگی با خودرو دنده اتوماتیک بسیار راحت و ایمن است ولی نیاز به نگهداری و توجه ویژه‌ای در مقایسه با گیربکس‌ دستی دارد، زیرا در صورت خراب شدن باید هزینه بیشتری برای تعمیر آن پرداخت کنید. برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی گیربکس‌های اتوماتیک، کارهایی وجود دارد که حین رانندگی هرگز نباید انجام دهید تا متحمل هزینه‌های سنگین برای تعمیر خودرو نشوید. برای آشنایی با موارد مربوط به نگهداری از گیربکس اتوماتیک با ما همراه باشید.

آشنایی با حروف روی گیربکس اتوماتیک

در کنار دنده حروف P,D,N,R نوشته شده است. شاید این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که این حروف چیست و چه معنی دارند.

ما در ادامه معنی تک تک آنها را به شما خواهیم گفت.

علامت P یا Park

به این علامت حالت پارک گفته می‌شود. در هنگام پارک کردن بهتر است خودرو را در حالت پارک قرار دهید، چرا که در این حالت چرخ‌های خودرو قفل شده و حرکت نمی‌کند. برخی از خودروهای گیربکس اتوماتیک فقط در حالت پارک روشن می‌شود.

علامت D یا Drive

این علامت، حالت رانندگی است. با قرار دادن دنده در این حالت خودرو قادر به حرکت خواهد بود. کافیست پای خودرو از روی ترمز برداشته تا خودرو به حرکت درآید.

علامت N یا Neutral

برای خلاص کردن خودروهای گیربکس اتوماتیک، دنده باید در این حالت باشد. این حالت خودرو را خلاص می‌کند. خودرو در هر وضعیتی که باشد در صورت خلاص کردن، حرکت خود را ادامه می‌دهد. به طور مثال اگر در حال حرکت هستید و دنده را در حالت خلاص قرار دهید خودرو به حرکت خود ادامه خواهد داد، و اگر جایی پارک کرده باشید خودرو ثابت می‌ماند.

علامت R یا Reverse

این حالت همانند خودروهای گیربکس معمولی، دنده عقب است. برای حرکت به عقب از این حالت باید استفاده گردد.

نگهداری از گیربکس اتوماتیک

۶ کاری که هنگام رانندگی با خودروی گیربکس اتوماتیک باید از آن اجتناب کنید

برای رانندگی با خودرو گیربکس اتوماتیک باید نکاتی را رعایت کنید تا آسیبی به گیربکس و سایر قطعات خودرو نرسد. این نکات را با دقت بخوانید و به خاطر بسپارید.

۱- تغییر وضعیت دنده به حالت N پشت چراغ‌ قرمز

بسیاری از افراد به منظور کاهش مصرف سوخت و جلوگیری استهلاک گیربکس‌ های اتوماتیک در توقف‌های کوتاه مانند توقف پشت چراغ‌ قرمز دنده را در حالت N، یا همان خلاص، قرار می‌دهند ولی در واقع بهترین کار این است که دنده در وضعیت D باقی بماند و پایتان را روی ترمز قرار دهید. البته در این مورد اختلاف نظر زیادی وجود دارد. ولی به‌طور‌کلی در توقف‌های کوتاه بهتر است دنده را خلاص نکنید. در این حالت استهلاک گیربکس به مراتب کمتر است. در بسیاری از موارد تغییر زیاد دنده از حالت D به N موجب استهلاک بیشتر گیربکس‌های اتوماتیک می‌شود.

۲- گاز دادن درجا قبل از قرار دادن دنده در حالت D

اکثر ما این کار را به دفعات با خودروهای دنده‌ای انجام داده‌ایم. ولی باید بدانید انجام این کار با خودروهای دنده اتوماتیک اصلا کار درستی نیست و موجب اصطکاک بیشتر قطعات و در دراز مدت موجب خرابی گیربکس می‌‌شود.

۳- خلاص کردن دنده در سرازیری

عده‌ای این کار را برای کاهش مصرف سوخت و کاهش اصطکاک گیربکس انجام می‌دهند. ولی نمی‌دانند که این کار نتیجه عکس می‌دهد و باعث می‌شود که روان‌کاری قطعات گیربکس با اشکال روبرو شود و به مرور خراب شدن گیربکس را به‌همراه داشته باشد. انجام این کار علاوه‌بر اینکه برای گیربکس مفید نیست حتی ممکن است باعث بروز حادثه نیز شود زیرا با خلاص کردن دنده کنترل خودرو سخت‌تر می‌شود.

۴- تغییر حالت دنده خودروی در حال حرکت

این کار به شدت برای گیربکس مضر است و باعث تغییر وضعیت سریع قطعات گیربکس می‌شود که به مرور باعث خراب شدن آنها می‌شود. جهت توقف و تغییر حالت باید همیشه ابتدا پدال ترمز را فشار دهید و بعد دنده را تغییر دهید. تغییر دنده در حال حرکت شدیدا به گیربکس آسیب می‌زند. البته منظور تغییر در حالت‌های درایو، پارک و خلاص است. در حالت تیپ‌ ترونیک که بدیهی است تعویض بین‌ دنده‌ها عادی است.

۵- قرار دادن دنده در حالت P قبل از توقف کامل

قرار دادن دنده در حالت P سبب می‌شود که یک پین قفل‌کننده، داخل دنده متصل به شفت خروجی گیربکس قرار گیرد. انجام این کار در وضعیتی که خودرو در حال حرکت است خطر شکستن این پین را بالا می‌برد. پس هرگز سعی نکنید که این کار را انجام دهید، اول کاملاً توقف کنید و بعد دنده را در حالت پارک قرار دهید.

۶- شیوه توقف نادرست در سطوح شیبدار

هنگام توقف در سطوح شیبدار بهتر است ابتدا ترمز‌دستی را بکشید و بعد دنده را در حالت پارک قرار دهید. با انجام این‌کار از وارد آمدن فشار اضافه بر گیربکس خودداری می‌کنید.

اگر خودروی شما اتوماتیک است و هرکدام از این عادات غلط را هنگام رانندگی انجام می‌دهید سعی کنید این عادت‌ها را ترک کنید. همچنین اگر قصد دارید خودرویی اتوماتیک بخرید حتماً این موارد را کاملاً رعایت کنید تا بعداً ناچار نباشید هزینه سنگینی را برای تعمیر خودروی خود بپردازید.

بعد از خواندن این بخش، نگاهی نیز به ویدیوی زیر بیاندازید تا با اشتباهاتی که ممکن است در حین رانندگی با ماشین گیربکس انوماتیک مرتکب شوید، بیشتر آشنا شوید.

نکاتی کاربردی برای نگهداری از گیربکس اتوماتیک

 • انجام سرویس‌های دوره‌ای

با توجه به هزینه‌های زیاد تعمیرات گیربکس اتوماتیک نسبت به گیربکس‌های معمولی بهتر است که سرویس‌های دوره‌ای این خودروها را به‌موقع انجام دهید. هر چند ماه یک‌بار خودرو را نزد کارشناس برده و چکاپ کنید، حتی اگر هیچ مشکلی نداشته باشد.

 • تعویض به موقع روغن گیربکس و فیلتر آن

روغن گیربکس و فیلتر آن باید در زمان‌های معین تعویض شوند. در سرویس گیربکس تنها تعویض روغن کافی نیست و باید کارتل گیربکس باز شده و فیلتر آن تعویض و یا شستشو شود.

رسیدگی به فیلتر بسیار مهم است. چون فیلتر گرفته، باعث عبور کمتر جریان روغن، ایجاد آسیب شدید و نیز سوخته شدن گیربکس می‌شود. بعضی از مدل‌های بالا گیربکس‌های امروزی مثل پژو ۲۰۶ ، هیوندا، کیا، فیلتر در داخل گیربکس نصب‌شده و یا به عبارتی گیربکس‌های یک‌بارمصرف هستند، چون با کثیف شدن و گرفته شدن فیلتر عمر گیربکس نیز به پایان می‌رسد. بنابراین دقت در تعویض به‌موقع روغن در این گیربکس‌ها، عملاً می‌تواند افزایش عمر گیربکس را در برداشته باشد.

در کتابچه راهنما اتومبیل زمان تعویض روغن گیربکس مشخص‌شده و بسته به تولیدکننده آن، این زمان از ۲۰۰۰۰ کیلومتر تا ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر است. اما این را در نظر داشته باشید که عامل خرابی گیربکس اتوماتیک، گرمای بیش‌ازحد است و عامل اصلی گرما، ترافیک سنگین خصوصاً در شهرهای بزرگ و شرایط آب و هوایی کشورمان است. به همین دلیل ما توصیه می‌کنیم که هر ۴۰۰۰۰ کیلومتر روغن گیربکس را تعویض کنید. چراکه توصیه تولیدکنندگان اتومبیل‌ها را بیشتر با ذهنیت ترافیک و شرایط آب و هوایی کشورهای آمریکایی و اروپایی منطبق می‌دانیم.

تعویض کردن روغن صرفا نزد متخصص این کار

این را باید اضافه کنیم که با اینکه سرویس کردن گیربکس ظاهراً کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما حتماً باید توسط متخصص گیربکس انجام شود. زیرا در صورت استفاده از روغن تقلبی یا فاسد، انتخاب نوع اشتباه روغن، درست نبودن سطح روغن خصوصاً کم بودن روغن، و یا استفاده از واشر‌های بی‌کیفیت (که باعث روغن‌ریزی و کم شدن روغن می‌شوند)، عواقب پرهزینه‌ای منظرتان خواهد بود.

نحوه‌ چک کردن روغن گیربکس اتوماتیک در اتومبیل‌های دارای گیج روغن

 • اتومبیل باید گرم باشد. برای این کار، موتور را روشن کنید و بگذارید که ۱۰ الی ۱۵ دقیقه کار کند.
 • درحالی‌که دنده در حالت P است، گیج را بکشید، بعد از پاک کردن آن مجدداً تا آخر داخل کرده و دوباره بیرون بکشید. اثر روغن باید تا خط دوم بالایی گیج باشد.
 • در مرحله بعد قسمت روغنی گیج  را به انگشتتان بکشید. رنگ‌ روغن باید شفاف و آلبالویی رنگ باشد و در غیر این صورت نیاز به تعویض دارد.

کاربرد چراغ Sport و Snow

روشن شدن چراغ S یا Sport و چراغ Snow (*) با صدای بوق اخطار، به معنی وجود اشکال در گیربکس است. این چراغ در واقع چراغ چک کردن وضعیت گیربکس است.

در اغلب مواقع یکی از موارد زیر علت پیش آمدن این مشکل است:

 1. ضعیف یا خراب شدن شیر برقی؛ که در این حالت گیربکس به دنده ۳ رفته و از آن خارج نمی‌شود، مگر با خاموش و روشن شدن خودرو.
 2. رسیدن شمارنده روغن گیربکس به حدی که باید تعویض شود (گیربکس اتوماتیک مجهز به شمارنده‌ای است که بسته به فشار وارد شده به گیربکس، استهلاک و زمان تعویض روغن آن را تعیین می‌کند)؛ در این حالت عملکرد گیربکس عادی است، اما با خاموش و روشن شدن خودرو، چراغ S و * خاموش نمی‌شوند.
 3. کمتر یا بیشتر شدن فشار روغن از محدوده تعیین‌شده، یکی دیگر از عللی است که باعث روشن شدن چراغ S و * می‌شود.

جمع‌بندی

رانندگی با خودرو گیربکس اتوماتیک بسیار راحت‌تر ولی حساس‌تر نسبت به گیربکس معمولی است. پس هنگام استفاده از این نوع خودرو‌ها باید نهایت دقت را داشته باشید تا متحمل ضرر و زیان نشوید. رانندگی صحیح و اصولی و انجام سرویس‌های دوره‌ای باعث می‌شود عمر قطعات خودرو بیشتر شود و آسیبی به خودرو نرسد. مهم‌ترین نکته در استفاده از این خودروها،جابجایی صحیح دنده‌ها در شرایط مختلف و تعویض به‌موقع روغن گیربکس‌ است. فراموش نکنید که حتماً باید از روغن مخصوص گیربکس‌های اتوماتیک استفاده شود.

اگر علاوه بر موارد گفته‌شده در این نوشته، نکات دیگری نیز هست که به استفاده اصولی‌تر از گیربکس اتوماتیک کمک می‌کند، ‌آن را با خوانندگان ما در میان بگذارید.

چنانچه همزمان از خودروی دنده‌ای نیز استفاده می‌کنید، خواندن مقاله ۵ عادت غلط رانندگی با خودروهای دنده‌ای را به شما توصیه می‌کنیم.

سایت کارنامه

(0) نظر

پمپ آب گارانتی دار چه پمپی است؟

چهارشنبه بیست و پنجم 1 1400

بسیاری از شرکتها، هنگام فروش محصولات خود، به مشتریان درباره کیفیت محصول اطمینان خاطر میدهند و ادعا میکنند که در صورت بروز هر مشکلی، محصول را تعویض خواهند کرد. اما خاستگاه این موضوع کجاست؟

 آنچه از تاریخ بر می‌آید آن است که در گذشته مصرف‌کنندگان از جنبه‌های گوناگون در معرض بی‌عدالتی و آسیب دیدگی قرار داشتند. مانند نا آگاهی از فرایند تولید کالاها و ترکیبات آنها، عوارض و خطرهای ناشی از مصرف کالاهای زیان بار، ناآگاهی از شیوه صحیح مصرف کالا و شرایط نگهداری آن، تبلیغات نادرست، شرایط غیرمنصفانه معامله و قیمت، ضعف خدمات پس از فروش، عدم پایبندی تأمین‌کننده و تولیدکننده کالا به تعهداتی نظیر گارانتی، ضمانت و ... از این‌رو در چند دهه گذشته در کشورهای مختلف تلاش وسیعی در تعریف و تبیین حقوق مصرف‌کننده و حمایت از آن مبذول شده و هر روز نیز بر تقویت آن افزوده می‌شود.

گرانتی پمپ آب خانگی ایرانی

در ایران در بسیاری از موارد مصرف‌کننده، حتی نمی‌داند، قانون چه حمایت‌هایی تحت عنوان حقوق مصرف‌کننده از او به عمل می‌آورد. بنابراین پرسش مطرح، آن است که مصرف‌کننده چه حقوقی دارد؟

رعایت حقوق مصرف‌کننده و چند و چون آن، از زوایای گوناگون باید تعریف شود. چرا که اگر حد و حدود و گستره آن مشخص نشود، نمی‌توان گفت وقتی از حقوق مصرف‌کننده، سخنی به میان می‌آید منظور چیست و چه مواردی در این چارچوب قرار می‌گیرد.

در ایران، کالای مختلفی تولید و عرضه میشود و سطوح مختلفی از حقوق مصرف کننده ایفا می گردد. در حوزه قیمت پمپ آپارتمان و قیمت پمپ خانگی ها که موضوع این مقاله است، بسیاری از شرکتهای داخلی و خارجی، کیفیت کالاهای خود را ضمانت کرده و قول تعویض میدهند.

شرکت تولید کننده پمپ

شرکت هایی که از طرف وزارت صنعت ، معدن و تجارت به عنوان واردکنندگان قانونی در کشور فعالیت می کنند و اسامی آنها در سایت این وزارتخانه ذکر شده باید گارانتی و خدمات پس از فروش آن کالا را نیز ارائه کنند.

بنابراین گارانتی اینگونه شرکتها ، گارانتی معتبر محسوب می شود. به این ترتیب مشتریانی که گارانتی های بی نام و نشان آنها را سردرگم کرده است ، می توانند گارانتی های معتبر را از نامعتبر شناسایی نمایند.

در میان برندهای تولید کننده پمپ موجود در بازار، کلیه پمپ های چینی لئو دارای گارانتی ۲۴ ماهه از طرف شرکت فن آوران تهویه پیام می باشند. شرکت پمپ پنتاکس ایتالیا، محصولات خود را تا یکسال ضمانت میکند.

اما برندهای چینی استریم و ایکار، هیچ گارانتی ارائه نمیکنند. شرکتهایی مثل داب و یا سی ور، نیز به علت اینکه در ایران نمایندگی ندارند، خدمات گارانتی نمی توانند ارائه کنند.

کاتالوگ شرکت لئو

شرکت پمپیران نیز، تا 18 ماه محصول خود را ضمانت میکند و مشتریان خود خواسته است برای بررسی اصالت محصول خریداری شده  با ورود به سامانه تایید اصالت و ثبت سریال محصول ( یا اسکن QR کد مندرج بر روی محصول با نرم افزارهای مخصوص تلفن همراه) از تقلبی نبودن محصول اطمینان یابند و به علاوه بمنظور بهره‌مندی از مزایای گارانتی، ضروری است در هنگام خرید و نصب، نسبت به تکمیل فرم گارانتی و دریافت کد گارانتی اقدام کنند.

شرکت نوید سهند نیز قیمت پمپ آب های تولیدی خود را از نظر کیفیت تضمین می کند و برای اطمینان خاطر مشتری پمپ های تولیدی را تا یک سال گارانتی می کند.

اما نحوه استفاده از ضمانت تعویض، چگونه است؟ آیا هرگاه پمپ خراب شد، ما فوری می توانیم آن را تعویض کنیم؟

پاسخ منفی است. زیرا گرفتن دستگاه نو علاوه بر اثبات اصیل بودن محصول، محتاج تائید ناظر اتحادیه نیز می باشد.

لوگو اتحادیه

گویی ناظر اتحادیه، قاضی و کارشناسی است، که بررسی می کند، آیا خرابی دستگاه به خاطر سهل انگاری در فرآیند تولید یا حمل و نقل از کارخانه به محل فروش، صورت گرفته است، یا آنکه به خاطر سهل انگاری مشتری در نگهداری محصول یا نصب درست آن است. که اگر دومی باشد، شرکت زیربار تعویض محصول نخواهد رفت.

ممکن است که دلیل خرابی دستگاه، نه سهل انگاری مشتری و نه سهل انگاری تولید کننده باشد بلکه، مشکلات شبکه برق باشد. در این صورت، اداره برق مسوول است و باید خسارت را جبران کند.

البته مواردی نیز وجود دارد مشکل شبکه برق، به خاطر این است که کسی از همسایه ها از وسایل شدید پرمصرف، مثل دستگاه جوش استفاده کرده است. در این حالت، اداره برق نیز مسولیتی ندارد!    

دستگاه جوش

(0) نظر

بررسی و تجزیه و تحلیل لرزش موتور ویبره

دوشنبه هجدهم 12 1399

5000 / 5000

نتایج ترجمه

تجزیه و تحلیل لرزش موتور ویبره و نظارت بر لرزش

تجزیه و تحلیل ارتعاش فرآیندی است برای جستجوی ناهنجاری ها و نظارت بر تغییر از لرزش ثابت سیستم میباشد. ارتعاش هر جسم در حال حرکت با تغییرات دامنه ، شدت و فرکانس مشخص می شود. این امضاهای ارتعاش می تواند با پدیده های فیزیکی ارتباط داشته باشد ، استفاده از داده های ارتعاش برای دستیابی به بینش در مورد سلامت تجهیزات را ممکن می سازد. از تجزیه و تحلیل ارتعاشات می توان برای موارد زیر استفاده کرد:
 • مشکلی در حال توسعه پیدا کنید که می تواند برای افزایش طول عمر دستگاه اصلاح شود
 • مشکل مزمنی را که قابل ترمیم نیست و فقط بدتر خواهد شد ، تشخیص داده و رصد کنید
 • معیارهای آزمون پذیرش را تعیین کنید تا اطمینان حاصل شود که نصب / تعمیرات به درستی انجام شده است
 • برای پیش بینی خرابی ها به عنوان بخشی از یک برنامه نگهداری پیش بینی می توان از پایش مداوم ارتعاش 24/7 استفاده کرد.

بررسی موتور ویبره

موتور ویبره در دوره ای از عمر خود دارای لرزش بالا هستند. انجام تعمیر و نگهداری پیش بینی از طریق نظارت بر موتور ویبره می تواند از بروز مشکلات ناشی از انواع نقص موتور ، از جمله مواردی که اغلب در یاتاقان های موتور ، گیربکس و روتورها وجود دارد.

بررسی شرایط بلبرینگ

نقص های بلبرینگ اغلب منبع لرزش در ماشین آلات هستند ، اما نظارت بر وضعیت یاتاقان می تواند به شناسایی این نقص ها و تعیین نیاز به تعمیرات یا تعویض کمک کند. نقایص تحمل می تواند شامل بارهای بیش از حد ، برنزرسازی درست یا نادرست ، بیش از حد گرم شدن ، بارگیری معکوس ، از بین رفتن خستگی طبیعی ، خوردگی ، از بین رفتن شل شدن یا محکم بودن ، و عدم تطابق نامناسب ، از دیگر مشکلات احتمالی باشد.

بررسی ویبره گیربکس

برنامه دیگر برای نظارت بر وضعیت ماشین شامل پایش ویبره گیربکس است. در گیربکس ها ، ضربه و اصطکاک می تواند رخ دهد و یک ترک در یک چرخ دنده می تواند باعث ایجاد تغییر جزئی در سرعت شود ، زیرا دندان های معیوب در داخل منطقه بار قرار گیرند. این منجر به ضربه می شود و اگر روغن گیری کافی برای دندان های دنده وجود نداشته باشد ، اصطکاک نیز ایجاد می شود. نظارت بر ویبره ماشین می تواند این موارد تأثیر و اصطکاک را در نگهداری پیش بینی تشخیص دهد.

بررسی ویبره روتور

دلایل مختلفی برای ویبره های جانبی در روتورها وجود دارد ، از جمله عدم ثبات و عدم تعادل ، همراه با انواع دیگر نیروهای موثر بر روتور. ترک ها اغلب ایجاد می شوند ، که منجر به کاهش فرکانس های طبیعی در نتیجه کاهش سفتی می شود. تجزیه و تحلیل ارتعاش روتور می تواند رفتار روتور را کنترل کند تا به محل ترک خوردگی توسعه یافته کمک کند.

چگونه تجزیه و تحلیل ارتعاش انجام می شود؟

اگرچه می توان از تعدادی تکنیک پیچیده استفاده کرد ، اما دو روش اساسی برای ارائه داده های ارتعاش ، شکل موج زمان (دامنه به عنوان تابعی از زمان) و طیف فرکانس (دامنه به عنوان تابعی از فرکانس) است.تجزیه و تحلیل مقدار ارتعاش جریان کلی را به شرح وجود دارد:

طیف ارتعاش مورد انتظار را محاسبه کنید

بر اساس ویژگی های یک سیستم ، می توان طیف ارتعاش آن را مدل کرد. برای دارایی چرخشی معین ، این شامل اوج مورد انتظار در فرکانس چرخشی اساسی شافت ، قله های همزمان (هارمونیک) بر اساس اجزای اضافی مانند پره های فن و چرخ دنده ها و غیره است. به طور خاص ، می توان از ابزارهای الکترونیکی برای مدل سازی بسیار موثر استفاده کرد رفتار سیستم مورد انتظار

یک خط پایه ایجاد کنید

به منظور استفاده موثر از داده های ارتعاش برای نظارت بر شرایط ، ایجاد خط پایه مهم است. از این گذشته ، همه لرزش ها بد نیستند. ارتعاشات بسیاری وجود دارد که ماهیتی خوش خیم دارند و تاثیری در طول عمر و عملکرد ماشین آلات ندارند. طیف ارتعاش پایه شناسایی این ویژگی ها را امکان پذیر می کند.

سیگنال را دیجیتالی کنید

داده های ارتعاش توسط شتاب سنج های نصب شده در یک یا چند محورگرفته می شود. سرعت نمونه گیری شتاب سنج ها باید به اندازه کافی سریع باشد تا بتواند رفتار مورد نظر را به دست آورد. در مرحله بعد ، سیگنال باید با سرعت نمونه برداری دیجیتالی شود تا بتواند به صورت دیجیتالی بازسازی شود. نتیجه شکل موج زمانی (دامنه نوسان به عنوان تابعی از زمان) ارتعاش در امتداد محورهای مورد نظر است.

تبدیل به فضای فرکانس

مرحله بعدی انجام الگوریتم تبدیل سریع فوریه (FFT) برای تبدیل شکل موج زمان به طیف فرکانس ارتعاش است. دامنه طیف فرکانس به شتاب سنج ها و مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC) استفاده شده بستگی دارد. همانطور که در بالا بحث شد ، بسیاری از بینش حاصل از تجزیه و تحلیل ارتعاشات بر اساس همبستگی افزایش فرکانس با خصوصیات فیزیکی سیستم است.

هارمونیک ها را ببینید

فرایند همبستگی با مشاهده قله های به اصطلاح همزمان - قله هایی که هارمونیک فرکانس چرخشی اساسی شافت هستند ، آغاز می شود. یک موتور ویبره 1800 دور در دقیقه ، 3 هرتز را در نظر بگیرید که توسط یک ورودی الکتریکی 480 ولت و 60 هرتز هدایت می شود. فرکانس اساسی 30 هرتز خواهد بود. هر ضرب همزمان - قله هایی در 2X ، 3X ، 4X و غیره - در مورد موضوعاتی که مستقیماً به چرخش شافت موتور ویبره مربوط می شوند ، بینشی ارائه می دهد. پمپ شش پره ای را در نظر بگیرید. به عنوان مثال ، یک پمپ با شش پره دارای سنبله ارتعاش در 6X یا شش برابر فرکانس اساسی خواهد بود. اگر این اوج سه برابر یا چهار برابر شود ، نشان دهنده نوعی مشکل پره ها است.

تجزیه و تحلیل شکل موج زمان

تجزیه و تحلیل شکل موج زمان می تواند تجزیه و تحلیل ارتعاش ماشین را افزایش دهد. این نباید یک ابزار اصلی تلقی شود بلکه باید ابزاری برای ارائه بینش های اضافی باشد. این می تواند برای برنامه های کم سرعت مفید باشد زیرا نحوه حرکت دستگاه را نشان می دهد. به عنوان مثال ، از تحلیل شکل موج زمان برای تجزیه و تحلیل دنده ها اغلب استفاده می شود. یک نقطه تلاقی در حدود 100 دور در دقیقه وجود دارد - در زیر آن سرعت ، تجزیه و تحلیل شکل موج زمان نتایج بهتری را ارائه می دهد و تجزیه و تحلیل فرکانس موثر نیست.

(0) نظر
X